Φροντίζω το περιβάλλον

Κλιματική Αλλαγή – Φυσικές Καταστροφές, Πολιτική προστασία

Τίτλος: Σεισμός – σεισμός, δεν  μας πιάνει πανικός

Για να τον δείτε τον προγραμματισμό των εργαστηρίων, πατήστε εδώ

Για να  δείτε μια  ενδεικτική παρουσίαση του προγράμματος, πατήστε εδώ.

Σας προτείνουμε  να διαβάσετε το ψηφιακό βιβλίο με τους μύθους που συγκεντρώσαμε για τον σεισμό και να δείτε την ψηφιακή αφίσα με τις οδηγίες για το τι πρέπει να κάνουμε κατά τη διάρκεια του σεισμού αν είμαστε στο σχολείο.

Ώρα για παιχνίδια εμπέδωσης:

Κουίζ – Τα ΝΑΙ και τα ΟΧΙ του σεισμού                                                            Συμπλήρωσε το βαλιτσάκι του σεισμού

Με το ίδιο θέμα, υλοποιήσαμε πρόγραμμα περιβαλλοντικής εκπαίδευσης, στα πλαίσια των σχολικών δραστηριοτήτων. Έτσι, σε συνεργασία με τα νηπιαγωγεία Χαβαρίου, Καλυβίων Ήλιδας και το  13ο  νηπιαγωγείο Πύργου, και με την έγκριση της Δ/νσης Π.Ε. Ηλείας (11052/9-11-2023),  δημιουργήσαμε ένα τοπικό δίκτυο σχολείων με θέμα “σεισμός, μη σε πιάνει πανικός”. Για να δείτε τις συμμετοχές μας, πατήστε εδώ.

Παράλληλα, συμμετείχαμε στο Εθνικό Θεματικό Δίκτυο του Κ.Π.Ε./ Κ.Ε.ΠΕ.Α. Λιθακιάς Ζακύνθου  με τίτλο «το σεισμικό τόξο που μας…ενώνει». Για να δείτε τις συμμετοχές μας, πατήστε εδώ.