Δανειστική βιβλιοθήκη

Τα παιδιά, κάθε Παρασκευή, δανείζονται ένα βιβλίο του σχολείου από αυτά που έχουμε επιλέξει, και τα επιστρέφουν τη Δευτέρα μαζί με ένα έντυπο που το συνοδεύει. Τα βιβλία πρέπει να διατηρούνται σε καλή κατάσταση και να αποφεύγεται η “κακοποίησή” τους. Με αυτόν τον τρόπο μαθαίνουν να χειρίζονται σωστά τα βιβλία, να σέβονται την περιουσία του άλλου και βέβαια αποφεύγεται η καταστροφή τους μια που η αντικατάστασή τους είναι πολύ δύσκολη.

Όταν διαβάζετε στο παιδί σας ένα βιβλίο, καλό θα ήταν να σχολιάζετε μαζί του τις εικόνες και να του δείχνετε τις λέξεις του κειμένου. Έτσι το παιδί συνειδητοποιεί τη φορά της ανάγνωσης (από αριστερά προς δεξιά και από πάνω προς κάτω).  Προσπαθείτε να μη τσακίζετε και μη διπλώνετε το βιβλίο. Αντίθετα, δείξτε στο παιδί πως να το κρατάει και πως να γυρίζει τις σελίδες.

Σας προτείνουμε να μην  αρνηθείτε την επανειλημμένη ανάγνωση της ίδιας ιστορίας. Με την επανάληψη τα παιδιά μαθαίνουν την ιστορία και σιγά-σιγά θα σας συνοδεύουν στην ανάγνωσή της. Άλλωστε, θα τους ζητηθεί να την “διαβάσουν” και στα άλλα παιδιά. Μπορείτε επίσης, να τους υποβάλετε ερωτήσεις μετά την ανάγνωση και να τα ενθαρρύνετε να μαντέψουν τη συνέχεια της πλοκής κατά τη διάρκειά της.

Στο έντυπο που συνοδεύει το βιβλίο, τα παιδιά καλούνται να γράψουν το όνομά τους, να αντιγράψουν τον τίτλο του βιβλίου (ΜΟΝΑ τους ! μπορούν να το κάνουν) και στο τέλος, ανάλογα τι τους ζητείται κάθε φορά, να ζωγραφίσουν αυτό που τους εντυπωσίασε, τον ήρωα, το τέλος που θα έδιναν αυτά, κλπ. Μη διορθώνετε τα λάθη τους. Αντίθετα να τα ενθαρρύνετε ακόμα κι αν σας πουν ότι δεν μπορούν. Και βέβαια, μην το κάνετε εσείς αντί για αυτά. (Θα το καταλάβουμε!)

Η επιβράβευση της προσπάθειας προτρέπει τα παιδιά να επαναλάβουν την πράξη.

Καλά ταξίδια στον πλούσιο κόσμο των βιβλίων!