Ασφαλές άγγιγμα

Αφού οι εκπαιδευτικοί του σχολείου επιμορφωθήκαμε σχετικά με το πρωτοπόρο πρόγραμμα για την πρόληψη της σεξουαλικής κακοποίησης παιδιών ηλικίας 5-9 ετών του Σωματείου Εliza, σε συνδυασμό και με ανάλογη επιμόρφωση στα πλαίσια της ενδοσχολικής επιμόρφωσης που συνδιοργάνωσαν ο σύλλογος εκπαιδευτικών του 65ου νηπιαγωγείου Πατρών σε συνεργασία με άλλες σχολικές μονάδες (μεταξύ των οποίων και το νηπιαγωγείο μας το σχ. έτος 2021-2022), η ένωση γονέων Βόλου, ο σύλλογος «το χαμόγελο του παιδιού και η  Εισαγγελία Ανηλίκων Βόλου, την Τετάρτη  16 Μαρτίου 2022, θεωρήσαμε χρήσιμο να ασχοληθούμε με το ασφαλές άγγιγμα με το σύνθημα “δεν αφήνω να αγγίζουν ότι κρύβει το μαγιό μου“.

Σκοπός μας η ευαισθητοποίηση των μαθητών και μαθητριών μας ώστε να αναγνωρίζουν τη διαφορά ανάμεσα στο ασφαλές και όχι ασφαλές άγγιγμα και να γνωρίζουν πότε να λένε ΟΧΙ ώστε να προστατεύουν τον εαυτό τους από ενδεχόμενη σεξουαλική παρενόχληση και κακοποίηση, σύμφωνα και με τους στόχους του προγράμματος Eliza (https://eliza.org.gr/oi-draseis-mas/asfales-angigma/).